Sabah 09.00 gibi Ekincik’ten 20-30 kişilik teknelerle başlayan yolculuğumuzda ilk durağımız delik mağara. Burada yarım saate yakın yüzme molası veriyoruz. Ortasından küçük bir teknenin geçebileceği boşluk bulunan bu mağara hakkında, o boşluğu yüzerek geçip geri gelenlerin evleneceği şeklinde bir Ekincik efsanesi vardır.

Delik mağaradan sonra teknemiz İztuzu Plajı-Dalyan Deltası’na doğru yolculuğuna devam eder. İlk olarak caretta caretta görebileceğimiz ve mavi yengeç yiyebileceğimiz teknelerin yanına gider. Orada mavi yengeç tadına bakar ve bol bol caretta caretta fotoğrafı çekeriz.

Teknemiz daha sonra eşsiz güzellikte ki Dalyan Deltası’na girer. Sazlıklarla kaplı labirentte Dalyan’a doğru ilerler. İlk durağımız, tarihi M.Ö. 4. yy. dan başlayan Kaunos Antik Kent’i. Burada bir saatimiz var. Antik kenti dolaşıyor, kral mezarlarının fotoğrafını çekiyoruz.

Daha sonra Dalyan’ın yanından geçiyor ve dünyaca ünlü çamur banyolarının olduğu yere, Sultaniye Kaplıcaları’na gidiyoruz. Burada içinde bulunan kükürtün etkisiyle cildimizi pamuk gibi yapan çamurla kaplanıp, kaplıcanın sıcak suyunda kemiklerimizi ısıtıp, gölde yüzüyoruz. Bu etap da yaklaşık 1 saat.

Turumuzda şimdi ki aşama Dalyan. Ve 2 saat gezme ve yemek molası.

Dalyan dönüşü ise 1 saat İztuzu plajı ve yüzmek. Ve oradan Ekincik’in hemen sağında bulunan Semizçe koyu ve yüzmek. Yarım saat. Ve akşam 18.00- 19.00 sularında Ekinciğe dönüyoruz.