Ölemez Dağı’ndan Seyir
Şimdi bu dağın doruğundayım. Evet! Dağın doruğundaki serin ve temiz hava ile ciğerlerimi doldurup “Tanrıların” bu “Saklı Teraslar”ında ileri geri yürüyüşlerle, düş kurmaya başladım daha açıkçası… Bir yandan da Olympos diye diye yazıyorum. Öte yandan Ölemez Dağı’nın, kaşif ben miyim, diye söyleniyorum.
Sırların, efsunların kapıları da beni bekliyormuş meğer! Gökyüzünde derinliğe açılan bir kapıdan içeri dalıyorum; arka arkaya bir başkası açılıyor hemen. Kaşifini bekleyen ne kadar çok şey varmış meğer. Aşağılara dönüp durarak bakıyorum; seyirlik bir doğa mucizesi var baktığım her tarafta şu an…
Göl ve dağ katmerlerine, Akdeniz’e, Kaunos’a, bir labirent izlenimi veren dalyanlara bakıyorum. Bakışlarım İztuzu’na dek uzadı. Ardından Dalyan ilçesi üzerinden Köyceğiz’e döndüm yönümü. Gizemli havza ve laguna orada işte. Kızlan ve Pan Dağları Köyceğiz’in ardında iki ayrı anlamla yükselmekteler. Kızlan; Bakire Tanrıça Artemis kültünden esinlenerek yerleşmiş oraya. Pan ise… keçi-teke ayaklı Çoban Tanrı Pan’dan başkası değil. Önlerinde göl bir de Olympos. Daha ne olsun?
İşte bu ‘cennet’ koruyucusunu beklemektedir…

(Tekin Sonmez, Köyceğiz, Eylül 1996, Hürriyet Gazetesi, 5 Ocak 1997)

Ekincik’ten arabayla yarım saatte, tırmanmak istersek de yaklaşık 4 saatte ulaşabildiğimiz Ölemez Dağı, mitoloji’de kendine yer bulmuş 980 metre yükseklikte bir dağdır. Hava açık olduğunda Marmaris İçmeler’den, Fethiye’ye kadar ulaşan bir görüşü olur. Köyceğiz gölü, Dalyan kanalları ve Kaunos antik kenti sanki ayağımızın altındadır. O zirvede baş dönmesiyle beraber, eşsiz bir tanrısallık hissedilir.