Yamaçları çam ormanıyla kaplı Ekincik Koyu, caretta carettaların tercih ettiği iri kumdan oluşan ve koya yay çizen eşsiz kumsalı, lacivert deniziyle birlikte doğanın cömert davrandığı ender yerlerden birisi olarak bilinmektedir.

Mavi yolculuğun en önemli duraklarından birisi olan Ekincik Koyu günde ortalama 50-60 yatın demirlediği; Sting, Dustin Hoffman gibi ünlülerin uğramadan geçmediği bir gizli koydur.
Amatör balıkçılığa son derece elverişli zengin denizi,dalma meraklılarına uygun alanları, tarihi Kaunos Kentine trekking yapılabilmesi gibi faaliyetlere de imkan sunan koy, ziyaretçilerine eşsiz bir yer keşfettim dedirten çok özel bir koydur.

Ekincik Koyu
Köyçeğiz’in Akdeniz kıyısında bulunan köyü Ekincik Koyu, uzun plajı, nefis koyu ve yat limanıyla, su sörfü, su kayağı ve yüzme için elverişli yerlerden biridir. Her gelenin eşsiz bir yer keşfettim dediği ekincik tatilde sessizliği,huzuru, güzel deniz ve ormanı arayanlar için ideal bir koydur.

Köyceğiz Gölü, Dalyan Kanalı, kaplıca ve çamur banyoları, 10 km. uzaklıktaki 800 m. rakımlı Ağla Yaylası, Şelale, Yuvarlakçay görülmeye değer yerlerdir. Dalaman Çayı, rafting ve trekking için önemlidir. Ağla Yaylası için yayla turizmi çalışmaları sürdürülmekte olup ayrıca göl çevresinde, Köyceğiz-Dalyan arasında bisiklet parkuru için alt yapı çalışmaları yapılmaktadır.
Köyceğiz Gölü’nün batısında Ölemez Dağı doğusunda Sultaniye Köyü sınırları içinde, kıyı boyunca çok sayıda termal kaynaklar vardır. Turizm ve Sağlık Bakanlığı’nca uzmanlara yaptırılan araştırma ve incelemeler sonucu çok sayıda ılıca-kaplıca ve içme kaynakları tespit edilmiştir. Bu termal kaynakların en önemlileri ve sağlık amaçlı olarak işletilenleri, Hasan Çavuş Ilıcası ve Kokar Girme denilen kaplıcalarıdır.

Sultaniye Kaplıcaları’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Milattan önceki yüzyıllardan itibaren bir şifa yurdu olarak işletilmiştir. Roma, Bizans, Osmanlı ve Selçuklu döneminde halkın hizmetine sunulmuştur. Roma döneminde 400 hastaya aynı anda hizmet verecek kadar gelişmiş bir hastane durumundaydı. Kaynaklara göre, hastanenin girişinde “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” diye yazılmıştır. Ölemez Dağı da adını kaplıcalardan almıştır.

Ekincik’den tekne turlarıyla İztuzu, Kral Mezarları, Dalyan’a gidebilir, Sultaniye Kaplıcası ve Çamur Banyosuna uğrayabilir, Kaunos Antik Kenti’ni görebilirsiniz.
Veya hemen yakınımızda bulunan ve karayolu imkanı olmayan Semisçe gibi akvaryum da denilen koylara gezi yapabilirsiniz.

Karayoluyla ise Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz, Ağla Yaylası, Yuvarlakçay, Dalyan ve Gökova’ ya ulaşarak çevreyi tanıyabilirsiniz.

Gününüzü Ekincik’te geçirmek istediğinizde ise olta veya zıpkınla balık avlamak, denizde serbest dalış yapmak, ormanda dolaşmak, Kaunos Antik Kenti’ne yürüyüş yapmak size gününüzü gönlünüzce geçirmenizde yardımcı olacaktır.

Akşamları ise bahçemizde güzel müzikler eşliğinde rakı balık keyfi yapmak, dalga sesi dinleyerek yıldızları seyretmek, şanslı gününüzde iseniz denizde dolunayın o eşsiz şavkını görmek sizi ayrıca keyiflendirecektir.